Expeditor intern marfa @ STEPONE SPEDITION

Angajator: STEPONE SPEDITION

Responsabilitati si atributii

– Primeste de la client cererea de oferta

– Verifica bonitatea acestuia, daca este cazul unui client nou

– Analizeaza cererea de oferta si stabileste tariful pentru client

– Transmite oferta catre client in formatul standard al companiei

– Negociaza cu clientul (daca este cazul) contravaloarea transportului

– Primeste comanda de la client semnata si stampilata

– Verifica disponibilitate auto din parcul propriu sau gasirea unui transportator din “Lista transportatorilor agreati” care indeplineste conditiile clientului; daca este cazul posteaza anunt marfa pe Bursa de Transport.

– Negociaza cu transportatorul gasit pretul de transport

– Introduce comanda primita in TMS si in formularul specific pentru track&trace

– Emite din TMS si transmite comanda catre transportator

– Confirma comanda catre client

– Verifica si monitorizeaza permanent camioanele in vederea incadrarii in parcursul normat si transmite clientului pozitia acestora.

– Primeste factura de transport de la caraus impreuna cu documentele aferente transportului

– Verifica in TMS si in comanda caraus corectitudinea facturii si o valideaza in vederea platii

– Inchide si valideaza cursa in TMS

– Emite nota de facturare din TMS

– Intocmeste dosarul cursei

– Comunica sefilor ierarhici orice necomformitate aparuta in derularea procesului de transport

– Cunoaste actele normative care reglementeaza activitatea de transport intern si international si isi actualizeaza aceste cunostinte in permanenta.

– Indeplineste si alte sarcini incredintate de conducerea Step One SpeditionSRL

Calitati personale

  • Abilitati de comunicare;
  • Abilitati de negociere;
  • Capacitate de sinteza;
  • Rezistenta la stres;
  • Persoana organizata;
  • Disponibilitate pentru program de lucru prelungit;
  • Capacitate de lucru in echipa
  • Stie sa-si asume responsabilitatea si sa fie independent;
  • Flexibil si inventiv;

Cerinte minime

  • Studii medii (studii superioare constituie un avantaj)
  • Experienta in pozitii similare minim 2 ani
  • Cunostinte utilizare PC
  • Permis conducere cat B

Relatii ierarhice

-de subordonare:

Coordonator expeditii interne

Program de lucru

Luni – Vineri 9:00 – 17:00

Locatia:

Otopeni

Cauți un job?
Te ajutăm noi

Echipa we do HR este gata să te ajute să îți găsești job-ul care să ți se potrivească. Nu mai pierde timpul. Contactează-ne acum.